Latvijā ziņo par zināmām Covid-19 vakcīnu blakusparādībām; nav apstiprinātu nāves gadījumu 3

Līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc vakcinēšanas ar Covid-19 vakcīnām ir iespējamas blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Visbiežāk Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) ziņo par jau zināmām un vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu.Līdz 25.jūlijam ZVA kopumā saņēmusi 1877 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Savukārt līdz 23. jūlijam vakcinācija veikta vairāk nekā 1,3 milj. reizes, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu.Par to informē Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece. Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz ZVA pieejamiem datiem, šobrīd būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcināciju. Līdz šim kopumā saņemti 24 ziņojumi par letāliem gadījumiem, no kuriem šobrīd izvērtēti 16 saņemtie ziņojumi. Astoņos gadījumos vērtēšana vēl turpinās, jo ir pieprasīta autopsija un cita informācija.

Noslēgusies arī ZVA izveidotās multidisciplinārās ārstu-ekspertu komisijas veiktā zinātniskā izvērtēšana par gadījumu ar letālu iznākumu, kas notika maija beigās, nākamajā dienā pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” 2.devu. Arī šajā izvērtēšanā nav konstatēti pamatoti pierādījumi par vakcinācijas tiešu cēlonisku saistību ar pēkšņu nāvi. Saskaņā ar Covid-19 vakcīnu pirmsreģistrācijas izpēti un informāciju, kas saņemta pēc reģistrācijas, kad vakcīnas tiek lietotas ļoti plašam vakcinēto personu lokam, nav datu par Covid-19 vakcīnu lietošanas cēlonisku saistību ar pēkšņas nāves risku. Informācija par visām identificētām iespējamām blaknēm tiek regulāri atjaunināta un nekavējoties atspoguļota šo vakcīnu zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās.

Zāļu valsts aģentūra ir saņēmusi blakusparādību ziņojumu par letālu gadījumu š.g. 25. jūlijā, kas ir noticis laikā pēc vakcinācijas pret Covid-19. Ziņojumu iesniedza ārstniecības persona. Ziņojumu izvērtēs ZVA izveidotā multidisciplinārā  ekspertu komisijā, kurā piedalīsies arī Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un Imunizācijas valsts padomes speciālisti, kā arī atbilstošās medicīnas jomas ārsti-speciālisti. Aicinām ņemt vērā, ka šobrīd ir pāragri izdarīt jebkādus secinājumus, ka letālu gadījumu ir izraisījusi vakcīna.  

Tāpat, balstoties uz šobrīd ZVA pieejamo informāciju, Latvijā nav konstatēts neviens trombozes un trombocitopēnijas sindromam (TTS) raksturīgs gadījums un neviens pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījums pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnām.

Saistībā ar citiem saņemtiem nopietnu blakusparādību gadījumiem ZVA norāda, ka līdz šim Latvijā ir saņemti četri blakusparādību ziņojumi par anafilaksi (smaga alerģiska reakcija ļoti retos gadījumos). Pacientiem tika sniegta tūlītēja medicīniska palīdzība un visi šobrīd ir izveseļojušies.

Savukārt līdz 22. jūlijam Latvijā saņemti pieci iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu. Četros gadījumos apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju, bet vienā gadījumā nav pārliecinošu pierādījumu par miokardītu. ZVA rīcībā esošā informācija liecina, ka pacienti ir izveseļojušies un izmeklējumi neuzrāda paliekošas pārmaiņas sirds muskulī.  

Latvijā saņemts arī viens iespējamu blakusparādību ziņojums par Gijēna-Barē sindromu (sāpes, nejutīgums un muskuļu vājums, smagākos gadījumos var progresēt līdz paralīzei) pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu. Gadījums tika izvērtēts un cēloniskā saistība ar vakcīnu tika atzīta par iespējamu, jo nevar izslēgt arī citus iespējamos iemeslus, piemēram, citas iepriekš ievadītas vakcīnas ietekmi, ko persona saņēmusi.  Šīs saslimšanas iemeslus ne vienmēr iespējams noteikt, taču šī slimība ir ļoti reta un biežāk to izraisa infekcijas slimības, retāk vakcinācija, operācijas vai traumas. Ar to pasaulē slimo vidēji 0,4 līdz 4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā.

ZVA atgādina, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (dažkārt virs 38°C), drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Tāpat pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram,  apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām (rokā – no pleca līdz elkonim). Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā vai nākamajā dienā pēc vakcinācijas, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas. Tās ir sagaidāmas un bieži sastopamas.  

ZVA aicina ikvienu Latvijas iedzīvotājus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas ir veselības traucējumi vai rodas bažas par novērotām iespējamām blaknēm.  Gan ārsta, gan farmaceita pienākums ir ziņot par novērotām iespējamām zāļu, to vidū arī vakcīnu, blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī pacients elektroniski ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv > “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvijas ZVA vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem kopā ar skaidrojumu par izvērtēšanas procesu regulāri ik nedēļu tiek publicēta ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 > Ziņojumi par blaknēm”.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Tito

Šī ziņu lapa izplata melus! un slēpj patiesību

pirms 3 mēnešiem, 2021.07.27 19:25

X

Ja tu tik viss zinoša, tad pastāsti mums arī, ko konkrēti melo. Kā saka, faktus studijā! Labprāt palasīsim.

pirms 3 mēnešiem, 2021.07.28 14:06

Skolnieciņš no sidrabbirzs

Mūsu mīļo Tēvzemi jau kopš 2020. gada 13. marta nomoka Covid-19 pandēmija. Daudzi mani tautieši ir nikni uz valdību, taču šajā krīzes laikā mums nav jādusmojas uz valdību, bet gan ir jācīnās pret Covid-19 sērgu. Mūsu tautai ir jābūt vienotai šajā liktenīgajā brīdī. Atstāsim naidu un agresiju pagātnē, raudzīsimies ar cerību nākotnē! Vakcinēsimies! Pašreiz mūsu valstī ir pieejamas tādas Covid-19 vakcīnas kā Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria, Janssen (avots: spkc.gov.lv/lv/atbildes [Atbildes par vakcināciju pret Covid-19 | SPKC]). Latvijas Republikas iedzīvotāji var brīvi izvēlēties, ar kuru vakcīnu vakcinēties. Atšķirībā no Krievijas Federācijas, kur valda kapitālistiskā diktatūra, Latvijas Republikā valda demokrātija. Krievijas Federācijā pašreiz ir pieejamas četras Krievijā ‘’izgudrotās’’ vakcīnas (avots:minzdrav.gov.ru/news/2021/05/06/16566-minzdrav-zaregistriroval-chetvertuyu-rossiyskuyu-vaktsinu-ot-covid-19 [Минздрав зарегистрировал четвертую российскую вакцину от COVID-19 (minzdrav.gov.ru)]): Gam-COVID-Vak jeb Sputnik V (minzdrav.gov.ru/news/2020/08/11/14657-minzdrav-rossii-zaregistriroval-pervuyu-v-mire-vaktsinu-ot-covid-19 [Минздрав России зарегистрировал первую в мире вакцину от COVID-19 (minzdrav.gov.ru)]), CoviVac (rg.ru/2021/02/20/chem-otlichaiutsia-tri-zaregistrirovannye-rossijskie-vakciny-ot-covid-19.html [Чем отличаются три зарегистрированные российские вакцины от COVID-19 — Российская газета (rg.ru)]), EpiVacCorona ria.ru/20210703/epivakkorona-1739440399.html [ЭпиВакКорона — эффективность вакцины, инструкция и противопоказания, отзывы привитых (ria.ru)]) un Sputnik Light minzdrav.gov.ru/news/2021/07/07/16953-glavnyy-vneshtatnyy-terapevt-minzdrava-rossii-oksana-drapkina-o-provedenii-povtornoy-vaktsinatsii [Главный внештатный терапевт Минздрава России Оксана Драпкина: о проведении повторной вакцинации (minzdrav.gov.ru)]). Diemžēl Krievijas Federācijā ir aizliegta ārzemju vakcīnu lietošana, tas nopietni pārkāpj Krievijā dzīvojošo tautu cilvēktiesības. Pastāv nopietnas šaubas par Krievijā izstrādāto vakcīnu nekaitīgumu un efektivitāti (video no Krievijas opozīcijas YouTube kanāla ‘’Острый Угол’’: youtu.be/DbRJr_rl3_4 [Эффективность Спутника V. Лукашенко и Магутны Божа. Питер Де Врис и события в Гаити]). Neviena no Krievijā izstrādātajām vakcīnām nav pasaulē atzīta un sertificēta. Paldies Dieviem, visas Latvijas Republikā pieejamās vakcīnas ir pasaulē atzītas un sertificētas! Būsim Latvijas patrioti. Ticēsim Sentēvu Dieviem. Ticēsim Latvju Dieviem. Vakcinēsimies!
Spēku un izturību vēlot, Skolnieciņš no sidrabbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#Covid-19 #kovid-19 #koronavīruss #kroņvīruss #pandēmija #vakcinācija #drošība #ilgtspēja #pagāni #LatvjuDievuSvētība #LatvjuDievi #Pērkons #DievsPērkons #Pērkons-DebesuTēvs #Laima #DievieteLaima #LikteņaDieviete #Māra #DievieteMāra #NāvesDieviete #DzīvībasDieviete #Māra-VeļuMāte #Māra-ZemesMāte #ticība #mīlestība #saticība #Skolnieciņš #sidrabbirzs

pirms 3 mēnešiem, 2021.07.28 15:32

Veselība

Uz dzirkstele.lv pilno versiju