3. Starptautiskais mākslas festivāls “Divi Jūliji” Gulbenē: Straume un Madernieks joprojām modē 9

No 3. līdz 8.augustam Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs aicina uz 3. starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji” Gulbenē.

Festivāls veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Madernieks un Straume ir izcili 20. gs. dizaineri un tekstilmākslinieki. Straumes daiļradi ir spēcīgi ietekmējusi Kaukāza tradīcija, turpretim Madernieka ietekmes paklāju dizainā sakņojas nacionālā romantisma “art deco” motīvos. Abu mākslinieku raksti ir vērā ņemams salīdzināšanas, izpētes un iedvesmas materiāls inovatīvas jaunrades procesā.

Šogad Maderniekam – 150, tāpēc festivāla zenītā dižais grafiķis, pedagogs, gleznotājs, lietišķās mākslas meistars un viņa laiktelpa. Festivāla aktivitātes piecu dienu garumā atklāj zināšanas, prasmes, tradīcijas, radošumu un baudas, ko arī mūsdienās iedzīvina abu meistaru pārlaicīgā māksla.

3. – 4. augustā biedrība “Radošā apvienība “Piektā māja”” sadarbībā ar Gulbenes Mākslas skolu piedāvā iepazīt vienu no skaistākajiem mākslā un sadzīvē lietojamiem materiāliem – porcelānu, un apgūt porcelāna veidošanas un apgleznošanas mākslu profesionālu meistaru vadībā. Darbnīcas vadīs Arta Baltā un Elīna Titāne. Pieteikšanās, rakstot: sandradikmane@gmail.com.

! Tebrīzas Islāma mākslas universitātes profesora, mākslas pētnieka, dizainera Karim Mirzaee (Irāna) un paklāju aušanas un dzijas krāsošanas eksperta Deniz Coskun (Turcija) vadītās dzijas krāsošanas un aušanas nodarbības ceļošanas ierobežojumu dēļ pārceltas uz 2020. gada oktobri! Informācija par pieteikšanos būs atrodama šeit: www.gulbenesmuzejs.lv.

7. augustā no plkst. 10:00 Vecgulbenes muižas konferenču zālē, Brīvības ielā 18, notiks Starptautiska zinātniska konference “Divi Jūliji. Maderniekam – 150”. Konferencē mākslas vēsturnieki un eksperti no Latvijas, Gruzijas, Irānas un Krievijas prezentēs pētījumus par Madernieku un viņa laiktelpu, tradīcijām un radošumu. Konferences darba valoda būs latviešu un angļu, tiks nodrošināta sinhronā tulkošana. Pēc konferences – paneļdiskusija “Māksla un sabiedrība”. Vai paēdušam cilvēkam vajadzīga māksla? Diskusiju provocē Madernieks, diskutē mākslas zinātāji no Latvijas, Gruzijas, Turcijas, Krievijas un Irānas. Ārvalstu ekspertu dalība konferencē un paneļdiskusijā tiks nodrošināta attālināti.

8. augustā no plkst. 10:00 līdz 16:00 muzeja Oranžērijā un Sarkanajā pilī būs skatāmas mākslinieku izstādes: Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras pedagogu un studentu darbi, porcelāna māksla, mākslas plenēra “Melnbalts” darbu izstāde, Gulbenes Mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde “Madernieka iedvesmots”. Paralēli tam muzeja Klētī un Pils parkā pie Sarkanās pils norisināsies arī amatnieku, mākslas un lietišķās mākslas meistaru darbu andele-demonstrācija. Visas dienas garumā darbnīcas visai ģimenei: aušana Viļumsona stellēs, dzijas krāsošana dabas krāsvielās, cianotipija, papīra un auduma apdruka, filcēšana u.c. Mūzikas un garšas baudījums Vecgulbenes muižas parkā.

Detalizēta informācija par festivālu: www.gulbenesmuzejs.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Acs

Izsmeļoši un intriģējoši! Paldies muzejam par ieguldīto darbu šāda starptautiska pasākuma organizēšanā un kūrēšanā. Atkal viens apliecinājums - Gulbene var, ja dara profesionāli. Prieks, ka mums esat:)!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 13:06

aha

Nu Madernieks, kā zināms, bija skarbs savos izteikumos par mākslas vajadzību un citēju : "neizturamo līķu kambara smaku", tomēr savu viedokli prata kaismīgi pamatot, atšķirībā piemēram no mūsdienu interneta "mākslas ekspertiem". Mūsdienas, starp citu, būtisks ir jautājums - vai māksla ir sinonīms vārdam izklaide ? Ieteiktu padiskutēt arī par šo tēmu :)

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:18

to Aha

Kompetents komentārs:). Kāds Būtu Jūsu viedoklis tam, ka, ja “Muhameds neiet pie kalna, tad kalnam jāiet pie Muhameda”?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:49

otrreiz aha

Kalni joprojām pārvietojas, laikam dikti lēnām gan :) Lai satiktos, abiem jānāk pretī vai vienam konsekventi jāstāv uz vietas. Citādi aizmaldīšanās garantēta :)

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 16:31

to Aha

1. Kaut kā taču tie jāsaved kopā? 2. Vai telpās būtu tikpat liela atdeve?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:53

to Aha

Kompetents komentārs:). Kāds būu Jūsu viedoklis tam, ka, ja “Muhameds neiet pie kalna, tad kalnam jāiet pie Muhameda”?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:54

to Aha

Kompetents komentārs:). Kāds būtu Jūsu viedoklis tam, ka, ja “Muhameds neiet pie kalna, tad kalnam jāiet pie Muhameda”?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:55

???

Dzirkstelīt, kā tas nākas - pazūd komentāri un kad tos vēlreiz pievieno, uzrodas gan pazudušie, gan vēlreiz pievienotie?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 14:58

Vēsma

Lai nu izdodas! Muzejam jāiet līdzi laikam,citādi sanāk liela stagnēšana un nemitīga atražošana. Diskusija - laba lieta! Cerams būs pārdomāta(ne tikai šauram lokam un sevis slavināšanai).

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 15:21

Kultūra un izklaide

Uz dzirkstele.lv pilno versiju